قوطی کلید و متعلقات

قوطی کلید و پریز دارای تنوع بالایی می­باشد که با توجه به نوع کاربردی که دارند، در ابعاد و طرح­های مختلفی ساخته شده­اند. عمده کاربرد این نوع تجهیزات، در سیستم­های محافظتی و مدیریت انواع سیم و کابل است. تنوع قوطی کلید برق شامل موارد زیر می­شود:

  • قوطی کلید قدیمی یا شاپوری

این مدل از قوطی کلید یک مکعب با چهار خروجی لوله­ای شکل می­باشد. قوطی کلید قدیمی یا شاپوری قابل استفاده به صورت کادر گروهی نیست و نحوه­ی استفاده­ی آن­ها به صورت تکی یا چندین قوطی مجزا در کنار یکدیگر می­باشد. کاربرد این نوع قوطی­ها در جای­گذاری کلیدها و پریز­ها به صورت مجزا است. متاسفانه در استفاده از این نوع قوطی­ها امکان گروهی کردن کادرها وجود ندارد. تولید قوطی شاپوری با استفاده از مواد درجه یک یا درجه دو صورت می­گیرد.

  • قوطی کلید جدید

قوطی کلید­های جدید با ظاهری جدیدتر و متفاوت­تر نسبت به قوطی­های قدیمی و شاپوری تولید می­شوند. قوطی­های جدید به دو شکل تولید می­شود، در حالت اول، قوطی جنس شفافی دارد که با مواد نو تولید شده است و در حالت دوم، قوطی مشکی رنگ است و با مواد درجه دو تولید می­شود. از اصلی­ترین ویژگی این نوع قوطی­های جدید می­توان به قابلیت نصب کلید و پریز با کادر دو خانه، سه خانه و چهار خانه اشاره کرد.

  • قوطی کلید کناف یا درایوال

این نوع قوطی­ها انتهای گردی دارند و مناسب استفاده برای دیوار­های گچی از پیش ساخته و کنافی هستند. عمق این نوع تجهیزات برابر ۵ سانتی متر است. کلیدها و پریزها با دو پیچ در طرفین قوطی کنافی یا درایوال نصب می­شوند. عمده کاربرد این نوع قوطی کلید در مواردی است که بایستی کلیدها و پریزها در دیوارهای کاذب و یا کنافی مورد استفاده قرار بگیرند. سطوحی کنافی بر خلاف سایر سطوح، دارای حساسیت بالایی هستند، از این رو قوطی­های کنافی بدون تحمیل کردن فشار و آسیب ­رساندن به سطوح کنافی، بر روی دیوار نصب می­شوند.

  • قوطی کلید بریتیش

قوطی­های کلید و پریز بریتیش دارای ابعاد نسبتا بزرگی هستند و در مقایسه با قوطی­های کلید و پریز جرمن بزرگ­تر هستند. فاصله دو پیچ کناری در قوطی بریتیش معادل ۸٫۶ سانتی متر است. نام دیگر قوطی­های کلید و پریز بریتیش، قوطی کلید و پریز mk می­باشد. متریال به کار رفته در طراحی و ساخت این نوع از قوطی­ها، فلز گالوانیزه شده، است.

  • قوطی کلید جرمن

قوطی­های کلید و پریز جرمن همان قوطی­های استاندارد موجود در بازار تجهیزات برق، هستند که به منظور نصب کلید و پریز کاربرد دارند. فاصله دو پیچ در این نوع قوطی­ کلید و پریز برابر ۶ سانتی متر است. ابعاد استاندارد قوطی­های کلید و پریز جرمن برابر ۷×۷ سانتی متر مکعب می­باشد.

 

عمق این نوع قوطی­ها برابر ۳ سانتی متر تا ۷ سانتی متر است. برای نصب کلید و پریز معمولی و غیرهوشمند از قوطی جرمن با عمق ۵ سانتی متر استفاده می­شود.