سیم کابل

سیم و کابل

بیشتر اوقات ، اصطلاحات سیم و کابل برای توصیف یک چیز استفاده می شود ، اما در واقع کاملاً متفاوت هستند. در صورتی که بخواهیم بگوییم سیم و کابل چیست باید اینگونه بیان کرد که، سیم یک هادی رسانای الکتریکی است، در حالی که کابل گروهی از سیمهای در هم پیچیده است. اصطلاح کابل در اصل در یک زمینه الکتریکی، (مانند سیم افشان ) برای انتقال جریانهای الکتریکی استفاده می شود. چه در داخل و چه در فضای باز، نصب مناسب سیم و کابل از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است اطمینان از برق رسانی ایمن و همچنین عبور از بازرسی های برق حائز اهمیت می باشد. در صورتی که بدانید سیم و کابل چیست، حتما خواهید دانست که هر سیم و کابل باید از جعبه فیوز گرفته تا پریزها، وسایل و لوازم خانگی با دقت نصب شود. کد ملی برق و کد ساختمان محلی، نحوه نصب انواع سیم و کابل ها را برای کاربردهای مختلف الکتریکی تنظیم می کنند.

اجزای اساسی و نشانه گذاری فنی سیم و کابل چیست؟

اجزای سیم و کابل چیست، از سیم و کابل به طور کلی برای اتصال قطعات مختلف در سیستم های الکترونیکی استفاده می شود. سیم هادی خوبی است، اما بی عیب و نقص نیست زیرا مقاومت خاصی دارد. انتخاب نادرست سیم می تواند عملکرد سیستم را کاهش داده و در بعضی موارد خطرات آتش سوزی را به همراه داشته باشد. ضروری است که از سیم کشی مناسب برای مکان های مختلف استفاده شود. میزان مقاومت یک سیم به برخی عوامل بستگی دارد ما قصد داریم چهار مورد را بررسی کنیم که مقاومت در برابر جریان را تحت تأثیر قرار می دهد. ما نوع مواد ، دما ، طول و سطح مقطع را بررسی خواهیم کرد. اول از همه ، برایث درک اینکه سیمو کابل چیست، بیایید نوع مواد را بررسی کنیم. مواد سیم کشی معمول شامل مس ، نقره ، طلا ، گاهی اوقات از آلومینیوم استفاده می شود و طیف گسترده ای از فلزات برای سیم کشی استفاده می شود. مواد مختلف مقاومت های مختلفی خواهند داشت. باید بدانید که بر اساس نوع مواد ، مقاومت متفاوت خواهد بود. حال اینکه در داخل همان مواد ، مقاومت بر اساس قطر سیم متفاوت خواهد بود. یک سیم ضخیم مقاومت کمتری نسبت به سیم نازک ساخته شده از همان ماده خواهد داشت.

دما: ضریب دما سیم معمولاً در کتابهای مرجع یافت می شود. به عنوان یک قاعده ، مقاومت مستقیماً با افزایش دما متناسب است. مقاومتها را در 20 درجه سانتیگراد و در 70 درجه سانتیگراد نشان داده می شوند. خواهید دید که آنها یکسان نیستند. بیشتر اوقات ، هرچه سیم گرمتر شود مقاومت بیشتر می شود. اکنون ، مقاومت برخی از مواد مانند سیلیکون و کربن با دمای بالاتر کاهش می یابد. این موارد معمولاً برای سیم کشی استفاده نمی شوند ، اما فقط بخاطر داشته باشید که این یک قانون جهانی نیست که با بالا رفتن گرما مقاومت ها افزایش یابد. چند ماده وجود دارد که در آن قانون اعمال نخواهد شد. در اینجا دو مورد دیگر وجود دارد. طول: داده ها اغلب مقاومت در هر 100 فوت را نشان می دهند. به عنوان مثال ، اگر 100 فوت سیم داشتید و اجازه دهید بگوییم که 5 اهم مقاومت در 100 فوت داشت ، اگر آن را به 1000 افزایش دهید ، 50 خواهد بود ، بنابراین این یک رابطه مستقیم متناسب است. سپس سطح مقطع است و این در هزار دایره اندازه گیری و بیان شده است ما در اینجا فرمولی داریم. این فرمول صددرصدی نیست اما نزدیک است. هرچه سطح مقطع بزرگتر باشد مقاومت کمتر خواهد بود. اگر دو کابل دارید ، بنابراین این سیم با سطح مقطع بزرگتر ، مقاومت کمتری نسبت به ماده مشابه را فقط در یک سطح مقطع دایره ای کوچکتر ارائه می دهد.

 

تفاوت اساسی بین سیم و کابل چیست؟

در صورتی که بخواهیم بگوییم تفاوت بین سیم و کابل چیست، باید این چنین بیان کرد که تفاوت اساسی بین سیم ها و کابل ها این است که سیم یک هادی واحد است در حالی که یک کابل یک گروه از هادی ها است. اگرچه ، این رساناها از ماده مشترکی ساخته شده اند موادی نظیر مس یا آلومینیوم. معمولاً سیم‌ها به تنهایی هستند و تابیده شده اند. بعضی از سیمها با لایه نازک PVC پوشانده شده اند. و در مورد کابل ها ، آنها به طور موازی کار می کنند و به هم تابیده یا بهم متصل می شوند تا یک مورد واحد را تشکیل دهند. برای اهداف ایمنی ، یک غلاف داخلی و خارجی ساخته می شود. سیم WIRE یک رشته یا گروهی از رشته های ماده رسانای الکتریکی است ، معمولاً کابل آلومینیوم یا مسی از دو یا چند هادی عایق بندی شده تشکیل شده است و می تواند برهنه یا پوشیده باشد. ساده ترین راه برای تمایز بین این دو این است که سیم معمولاً قابل مشاهده است ، در حالی که یک کابل معمولاً عایق بندی می شود.

سیم‌ها دو نوع اصلی دارند: جامد یا رشته ای. یک سیم جامد معمولاً طول زیادی از یک سیم رسانا دارد. سیم رشته ای بسیاری از رشته های نازک سیم است که به هم تابیده شده اند. سیم های جامد مقاومت کمی دارند و برای استفاده در فرکانس های بالاتر عالی هستند ، در حالی که سیم رشته ای به دلیل انعطاف پذیری بیشتر عمر طولانی تری دارد و می تواند برای مدت زمان طولانی تری از یک هادی استفاده شود. سیم ها عمدتا برای حمل سیگنال های الکتریکی و مخابراتی استفاده می شوند ، اما همچنین می توانند به اشکال مختلفی از تحمل بارهای مکانیکی ، گرمایش ، حتی جواهرات و لباس استفاده شوند. CABLESکابل معمولاً دو یا چند سیم است که با هم کار می کنند یا بهم پیوسته ، پیچ خورده یا بافته می شوند. آنها معمولاً عایق بندی می شوند نه این که از آنها محافظت بهتری نسبت به سیم ها داشته باشد. کابل ها عمدتا برای انتقال سیگنال های الکتریکی و مخابراتی استفاده می شوند.